Suur osa uutest telefonidest on juba juhtmevaba laadimisega – see on mugavus, mille juurest on raske tagasi kaabliga adapteri juurde pöörduda. Õnneks sobivad enamus juhtmevabasid laadijaid enamuse telefonidega, mis seda võimaldavad – selleks on loodud ühtne ja levinud Qi standard. Sama standardiga on ühilduvad isegi paljud muud nutiseadmed, nagu kõrvaklapid, nutikellad jne.
Juhtmevabade laadijate juures pole palju erinevaid näitajaid, mida hinnata. Üks olulisematest on laadija võimsus, mis näitab, kui kiiresti telefon täis laetakse. Vähem tähtis pole ka laadimiskaugus – kui mobiilil on paks ümbris, siis oleks hea, kui juhtmevaba laadimine toimib ka ümbrisest telefoni välja võtmata.
Muidugi on oluline ka kasutusmugavus – kui kindlalt telefon istub laadimisalusel ja kui keegi helistab ja mobiilil on värina-alarm sisse lülitatud, siis ega telefon aluse pealt ära ei kuku?
Võrdlesime viite üsna võrdse vimsusega, kuid erineva kasutusmugavusega juhtmevaba laadijat. Tulemus on selline.
Neile, kes tahavad kõiki oma nutiseadmeid korraga laadida, sobib see juhtmevaba laadimisalus koos adapteriga. Tegemist on ainsa seadmega, millel USB laadija kaasas ning millel kaks laadimistasapinda. Kuigi üks lohk on kandiline ja mõeldud Airpodside laadsetele klappidele juhtmevabaks laadimiseks, saab seal ka mobiili laadida. Kui on mitu juhtmevaba telefoni, saab neid kõrvuti korraga laadida 2x 10 W laadijatega. Kõrvaklapid töötavad ka mõlemal laadimisalusel.
Kui katsetada paksu telefoniümbrisega, mille paksuseks 4 mm, siis see pole probleemiks, töötavad samuti mõlemad laadimisalused.
Baseuse 4 mm paksune õhuke laadija saab selle testi disainiauhinna – stiilne klaasist kate (kuid libisev), väga õhuke, stiilne, kerge. Paraku on klaasist sile pind libe ja vibreerides laseb mobiil aluselt üsna kergelt jalga, kui näiteks Messengeri sõnumite peale järjest värisema hakkab. Mobiil võib isegi maha kukkuda, kui laadimisalus liiga lauaserva lähedal on.
Kuigi laadimine peaks toimuma veel ka 8 mm kauguselt, nagu tehnilistes andmetes lubatakse, on 4 mm paksusega ümbris juba piisavaks takistuseks, et laadimine ei õnnestu. Kui aga hoida ümbriseta telefoni laadimisaluse kohal, siis saab tõesti öelda, et ca sentimeetri kauguselt on laadimine täitsa toimiv.
3. Nillkin StandPro
See laadija on püstiasendis, seega sobib hästi kontori- või kodutöökoha lauale. Mugav on võimalus panna telefon laadimisalusele külili – saab näiteks filmivaatamise alusena kasutada. Nillkinil on kaks laadimispooli – üks üleval aluse keskel (toetab ka kiirlaadimist), teine alumises servas ja aeglasem. Kõrvaklappe paraku alumine ega ülemine pool ei lae.
4 mm paksuse kestaga laeb alus veel probleemideta. Kui telefon vibreerib, siis on juhtmevaba pind üsna libe ja mobiil aeglaselt siiski liigub, aga maha ei kuku, kuna alumine serv hoiab siiski paigal.
See laadimisalus on kummijalgadega ning kinnitub hästi lauale, kuid mobiil jääb keskmise kummitihendi peale veidi kõikuma. Kummitihend siiski väldib vibreerimisel telefoni mahalibisemist, aga telefon pole stabiilses asendis ja kõigub küljele.
4 mm paksusest kestast ei võta juhtmevaba laadimine läbi, ilmselt on lisavahe, mis tekib kummitihendist täiendavaks takistuseks ja vahe suurendajaks. Maksimaalne laadimisdistants on 6 mm, kuid sellelt kauguselt ei olnud testimises olnud Huawei Mate 20 Pro telefoniga võimalik laadimist alustada.
5. Baseus Rib
Laadijat saab püsti või pikali kasutada, püsti on siiski natuke liiga kipakas konstruktsioon. Kaabel ei käi küljest ära.
Häiriv on ka pidevalt põlev helesinine LED riba, mis laadimise ajal pulseerib. Efektne küll, aga öösel natuke häiriv voodi kõrval öökapil.
4 mm kestast võtab juhtmevaba laadimine läbi küll.
Keskel olev kummitihend hoiab telefoni küll libisemast, aga paneb natuke ebastabiilselt kõikuma.